Biomet is now Zimmer Biomet

Biomet
 
 

Hastalar / Hastabakıcılar İçin Bilgiler

Protez Eklem Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

S:Kimler protez eklem ameliyatı olmalıdır?
C: Protez eklem ameliyatı günlük işlere, yürüyüşe, egzersiz yapmaya, eğlenmeye ve dinlenmeye engel olan, artritten dolayı kronik eklem ağrısı çeken hastalara uygundur. Bağımsızlığı geri kazandırmak ve insanların çalışmalarını ve diğer günlük işlerini yapmalarını sağlamak için ağrıyı dindirmeyi amaçlar.

S:Protez eklem işe yarıyor mu?
C: Komple protez eklem ameliyatından sonra, çoğu hasta azalan ağrı, artan hareket ve iyileştirilmiş yaşam kalitesi tecrübe ederler. Protezin performansı ve ömrü, hastanın ameliyat öncesindeki fiziksel durumu, anatomisi, ağırlığı, hareketliliği ve cerrahın ameliyat öncesi ve sonrası talimatlarını izleme isteğini de kapsayan çok sayıda etmene bağlıdır. Eklem ameliyatı potansiyel riskler taşır ve bir iyileşme sürecine gereksinim duyar. Kişisel sonuçlar değişkenlik gösterebilir ve yalnızca bir ortopedist cerrah ameliyatın sizin için doğru olup olmadığını belirleyebilir.
 
S:Komple bir protez eklem ameliyatının muhtemel komplikasyonları nelerdir?
C: Yaygın olmasa da, ameliyat sırasında veya sonrasında sorunlar meydana gelebilir. Enfeksiyon ve kan pıhtılaşması gibi komplikasyonlar vardır ancak komplikasyonlar bunlarla sınırlı değildir. Bu sorunların önüne geçmek için, cerrahlar ameliyat öncesi ve sonrasında antibiyotikler ve kan incelticileri de kapsayan birçok farklı önlem alabilirler. Çoğu durumda protez ameliyatı çok başarılı olsa da, bazı hastalar hala sertlik ve ağrı yaşarlar. Hastanın ameliyat sonrasındaki aktiviteleri ve ağırlığı gibi etmenler protezin ömrünü etkileyebilir. Bu riskleri, sorabileceğiniz sorulara cevap verebilecek olan cerrahınızla tartışmanız en iyisidir.
 
S:Bu tip bir ameliyatı ne zaman olmalıyım?
C: Bu ameliyat için iyi bir aday olup olmadığınıza doktorlar karar verecektir. Kararları tıbbi geçmişiniz, testleriniz ve röntgenlerinize bağlı olacaktır.
 
S:Bu ameliyat için çok mu yaşlıyım?
C: Eğer makul derecede iyi bir sağlığınız ve etkin bir yaşama devam etmek için isteğiniz varsa yaş genellikle bir sorun değildir. Genel sağlığınız ve ameliyat için hazır olup olmamanızla ilgili bir görüş için bir doktorla görüşmelisiniz.
 
S:Komple eklem hastaları genel olarak hastanede ne kadar süre kalırlar?
C: Geçmişte, genel olarak bir hasta normal aktivitelerine dönmeden önce, altı haftalık veya daha fazla zorlu terapi ile devam eden, 3–7 gün kadar hastanede kalmayı bekleyebilirdi.  En düşük iyileşme süreci cerrahi ile, bazı cerrahlar hastaların normal aktivitelerine belirgin derecede daha hızlı dönerek ve daha az ameliyat sonrası ağrı hissederek, bir ila iki gün içinde taburcu edilebileceklerini düşünüyorlar.
 
S:Protez eklem sonrasında hastalar ne tür etkinlikleri sürdürmeyi bekleyebilirler?
C: Bu ameliyatın tipi, sağlığınız ve iyileşmenizi de kapsayan farklı birçok etmene bağlıdır. Genel olarak, hastalar belirli düşük darbeli etkinliklere ameliyattan haftalar sonra dönebilirler. Cerrahlar genellikle hastalara koşma ve güç gerektiren sporlar gibi sarsan, yüksek darbeli aktiviteleri yasaklarlar.