Biomet is now Zimmer Biomet

Biomet
 
 

Hastalar / Hastabakıcılar İçin Bilgiler

Ameliyattan Önce

Ameliyata Hazırlık
Ortopedi cerrahınız, ağrıyı dindirmek ve hareketi tekrar kazandırmak için eklem protez ameliyatına karar verdiğinde, siz de ameliyat için normal hazırlıklara başlayacaksınız. Bazı ilaçların ameliyattan önce alınmasının bırakılması gerektiği için, cerrahınızı o an kullandığınız her türlü ilaç hakkında bilgilendirmelisiniz. Tüm ameliyatların bazı riskleri ve olası komplikasyonları vardır. Ameliyattan önce, cerrahınız olası komplikasyonları size anlatacaktır. Ortopedi cerrahınız, ameliyatınızı karmaşık hale getirecek herhangi bir sağlık sorununuz olmadığından emin olmanız için doktorunuzu görmenizi isteyebilir.

Ameliyatınızdan önce kan bağışlamanız istenebilir. Kan bağışı ve cerrahisi ile ilgili birçok seçenek mevcuttur ve bu seçeneklerin tümü size açıklanmalıdır.
Ameliyat için anesteziye de gerek duyulabilir. Bununla alakalı bazı seçenekler olabilir ve bunlar size açıklanacaktır. Seçenekleriniz sağlık geçmişinize, o an kullandığınız ilaçlara ve fiziksel muayenenizin sonuçlarına bağlı olacaktır.
 
Hijyen
Hastaneye planlı olarak yatırılmadan önce, ağır kokulu markalar kullanmadan köpüklü uzun bir sıcak duş ya da banyo yapın ve her yerinizi yumuşak bir fırça ya da lif ile ovalayın. El ve ayak tırnaklarınızı kesin (tüm tırnak cilasını çıkarın) ve saçınızı yıkayın. Yeni yıkanmış iç çamaşırları giyin. Tüm bunlar hastaneye sizinle birlikte istenmeyen bakterilerin gelmesini ve bakımınızın karmaşıklaşmasını engellemeye yardım eder.
 
İlaç Tedavisi
Sizden kanama riskini artıracak herhangi bir ilaç alımının durdurulması istenebilir. Bunların örneği; Aspirin ve iltihaplanmayı önleyici ilaçlardır. Doktora veya hemşireye bitkisel ilaveler ve reçetesiz satılan ilaçlar da dahil olmak üzere kullandığınız her şeyi söylediğinize emin olun. Böylece size ilaçlarınızdan herhangi birini bırakıp bırakmamanız gerektiğini ve zamanını söyleyebileceklerdir. Bu çok önemlidir, çünkü birçok hap ve bitkisel ilaç anesteziyle etkileşebilir ve potansiyel olarak komplikasyonlara neden olabilirler.
 
Egzersizler
Aynı zamanda cerrahınız ameliyattan önce bir güçlendirme programına başlamanızı önerebilir. Ön görülen egzersizler size güç ve esneklik katmaya yardımcı olmak için tasarlanmışlardır. Ameliyattan önce kaslarınızı güçlendirmek ameliyat sonrası iyileşmenize yardımcı olabilir.
 
Planlanmış olan ameliyatınızdan önce önerilen egzersizleri yapmanız, kaslarınızı geliştireceği ve iyileşme sürecinde size yardımcı olacağı için büyük önem taşır.
 
Eklem çevresindeki kasları güçlendirmek iyileşmenize yardımcı olacaktır, bu yüzden ameliyattan önce mümkün olduğu kadar etkin olmaya çalışın. Özel egzersizler hakkında tavsiye isterseniz, bir fizyoterapiste bir defaya mahsus bir seans için görünmek isteyin.
Eğer yapabilirseniz, ameliyattan önce yürümek ve yüzmek gibi hafif alıştırmalara devam edin.
 
Diyet
Önceden sağlıklıysanız, ameliyattan sonra daha çabuk iyileşeceksinizdir. Ameliyatınızdan önceki zamanlarda sağlıklı bir diyet yapmaya çalışın. Diyetiniz hakkında herhangi bir endişeniz varsa, bunları doktorunuzla tartışın, eğer gerekliyse bir diyetisyene görünebilirsiniz. Eğer aşırı kiloluysanız, ameliyatınızın hazırlık aşamasında kilo vermeniz çok önemlidir. Bu anestezinize bağlı herhangi bir riskin azalmasına ve yeni ekleminizin daha uzun süre dayanmasına yardım edecektir.
 
Sigarayı Bırakın
Sigara içmek herhangi bir ameliyattan sonra iyileşmeyi tehlikeye atacaktır. Çok sigara içmek aynı zamanda akciğer, kalp ve diğer sağlık sorunlarına yol açar. Tüm bunlar iyileşmeyi çok daha zorlaştırabilir.
 
Ameliyattan önce en az 2 hafta ve sonrasında ise yaranın ve kalçanın çevresindeki hassas dokunun iyileşmesi için, 6 hafta sigarayı bırakmaya çalışmak en iyisidir. Bunun sebebi sigara içmenin ameliyat edilen eklem çevresindeki dokulara iletilen oksijen miktarını azaltmasıdır. Oksijen iyileşme süreci için hayati bir öneme sahiptir